Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Plastik Cerrahi çeşitli nedenlerle oluşmuş doku eksiklerinin ya da deri, deri altı, kas, tendon ve iskelet sistemini ilgilendiren vücut ve organ şekil bozukluklarının, düzeltilmesi ile uğraşan özelleşmiş bir branştır. Normal şekli veya görünümü bozulmuş ya da fonksiyonunu kısmen veya tamamen kaybetmiş bir organın kabul edilebilir görünüm ve fonksiyonel hale getirmek plastik cerrahinin temel işlevidir. Plastik sözcüğü eski Yunan dilinde “plasticos”, Latince’de “plasticus” sözcüğünden gelmektedir. “Yoğurma” ve “şekil verme” anlamındadır. Rekonstrüktif sözcüğü ise “reconstruction” kelimesinden türetilmiştir. “Yeniden oluşturma” ve “onarma” anlamını taşır. Plastik cerrahi girişimlerinde genellikle hastanın kendi dokularından yararlanılmakla birlikte uygun şartlarda yapay kemik, silikon gibi yapay maddeler de onarım için kullanılır. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahinin anlamı, ister gelişimsel ister sonradan olsun, mevcut bozukluğa göre dokuların yeniden şekillendirilmesi ile anatomik ve estetik görünümü fonksiyonel olarak yeniden kazandırmaktır.

Plastik cerrahi alanında en sık gerçekleştirilen ameliyatların başında yanık ve sonuçlarının tedavisine dönük operasyonlar geliyor. Ülkemizde, tüm plastik cerrahi ameliyatlarının yüzde 25’ini yanık ve sonradan ortaya çıkan yanık şekillerinin tedavisi oluşturuyor.

Estetik kaygıya dayalı düzeltme operasyonları dışında, plastik ve rekonstrüktif cerrahi kapsamında yaralanmalara bağlı acil operasyonlar önemli yer tutuyor. Bu çerçevede, acil el yaralanmalarında kopmuş elin ve parmakların yerine takılması, sinir ve kiriş yaralanmalarının tedavisi sık gerçekleştirilen cerrahi işlemleri oluşturuyor.

Baş Ve Boyun Tümörleri

Tükürük bezlerinin, sinüslerin, alt çene ve üst çene kemiğinin tümörleri ve derinin tüm habis ve selim tümörleri operasyonla tedavi ediliyor.

Doğuştan Anomaliler

Tavşan dudak olarak tanımlanan dudak yarıkları ve daha derin bir anomali olan damak yarıkları ile kulak anomalilerine sıklıkla rastlanıyor. Utanma duygusunun baskısıyla pek çok kişinin ifade etmekten çekindiği cinsel organ anomalileri sık görülüyor. Doğuştan kaynaklanan bu anomaliler, plastik cerrahi ile tedavi ediliyor.

Yüz Kemikleri Cerrahisi

Yüz kemiklerinde doğuştan gelen şekil bozuklukları olabiliyor. Ayrıca yüzde kaza sonucu da şekil bozuklukları ve kontur deformiteleri oluşabiliyor. Bu bozukluklar plastik cerrahi ile başarıyla tedavi edilip düzeltiliyor.

Kaybolmuş Uzuvların Yeniden Yapılması

Plastik ve rekonstrüktif cerrahi kapsamında, doğuştan ya da sonradan hastalık veya kaza sonucu yok olan bazı organlar yeniden yapılabiliyor. Bunlar arasında, kulaksız dünyaya gelenlere kulak yapılması, kanser nedeniyle göğsü alınanlara yeniden göğüs yapılması, burnu kopan veya alınan hastalara yeniden burun yapılması gibi çalışmalar başarıyla sürdürülüyor.

Estetik Cerrahi

Tıpta sağlanan gelişmeler, birçok hastalığın tedavisinde olduğu gibi cerrahide son derece etkileyici imkanlar sağlıyor. Bu imkanlar kullanılarak, mikrocerrahi ile serbest doku nakilleri yapılabiliyor. Kapanmayan yaralar ve kanser nedeniyle oluşmuş defektlere mikrocerrahi teknikleriyle serbest doku nakledilerek tedavileri gerçekleştiriliyor.

Plastik ve rekonstrüktif cerrahinin en bilinen çalışma alanlarından birini de “estetik cerrahi” oluşturuyor. Bu kapsamda, burun düzeltme operasyonları, göz ve karın kırışıklıklarının giderilmesi, fazla yağların alınması operasyonları gerçekleştiriliyor. Liposuction, laser ile yüz gençleştirme çalışmaları da bu ünite bünyesinde yürütülüyor.

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.