Genel Yoğun Bakım

Yoğun bakım, kritik hastanın yaşamsal destek alma ihtiyacı olduğunda tedavi edildiği alanlardır. Yoğun bakımlar, diğer bölümlerden farklı olarak daha ileri teknolojiye sahip cihazlara sahiptir. Bu konuda özelleşmiş hekimler ve hemşirelerle çok daha yakından hastanın takibinin yapıldığı ve yaşam desteğinin sonuna kadar sürdürüldüğü çok özel alanlardır. Yoğun Bakım Ünitesi'nde tanı, takip, tedavi ve destek aşamasında en son teknolojik cihazlar kullanılmakta, her türlü duruma müdahale edilebilmekte ve aralıksız 24 saat boyunca uzman doktor gözetiminde tutulmaktadır.

Beyin Kanamalarında Yoğun Bakım

Beyin damar hastalıkları (inme,felçler gibi) özürlülüğe ve hatta ölümlere neden olabilir. Özellikle beyin kanamasının erken teşhisi ve hastaların yoğun bakım ünitesinde tedavisinin yapılıp hatta gerekirse opere edilmesi gerekmektedir. Hastanemizde beyin kanaması geçiren hastaların tedavileri bu konuda deneyimli hekimler tarafından yapılmaktadır. Yoğun bakıma alınan hastalar ilk günden itibaren hemşireler tarafından bakım ve takip planına alınır. Yutamayan veya yutmaması gereken hastalara, burun yoluyla ince bir hortum takılarak yiyecekler doğrudan midenin içine iletilir. Hasta kişilerin beslenmesi için mümkün olaan her durumda mide bağırsak yolu kullanılır.

Sepsis ve Yoğun Bakım

Sepsis vücudun bir enfeksiyona aşırı reaksiyon gösterdiği ciddi bir hastalıktır. Normal vücudun enfeksiyona verdiği yanıtta enfeksiyon bölgesi hedeflenir. Sepsis’te, immün sistem infeksiyonla savaşmak için zincir reaksiyon başlatır. Vücudun yanıtı, enfeksiyon bölgesinde lokalize olmak yerine tüm vücutta semptomların oluşmasına neden olur. Bu durum sistemik yanıt olarak da adlandırılır. Bu sistemik yanıt sonucunda, sepsisli hastada genelde ateş, normalden hızlı kalp atımı, normalden fazla nefes alma görülür. Bazı hastalarda enfeksiyona verilen yanıt kontrolden çıkarak, vücudun denge durumunu bozabilir ve bir veya daha fazla hayati organa zarar verebilir. Bu sistemlik yanıt enfeksiyonun kendisinden daha tehlikelidir. Sepsis hastalarına tıbbi yaklaşım çok önemlidir. Hastanın mutlaka Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

KOAH, Pnömoni ve Yoğun Bakım

KOAH akut atağı, stabil seyreden bir olguda nefes darlığında artış ve günlük performansta azalma, balgam miktarı ve renginde değişiklik, öksürükte şiddetlenme, yüksek ateş ve/veya mental durumda bozulmanın eşlik edebildiği kötüleşme dönemi olarak tanımlanmaktadır. Bu semptomlardan bir veya birkaçının en az 24 saat sürmesi, akut atak olarak tanımlanmaktadır. Halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk, depresyon ve konfüzyon gibi yakınmalar da atak semptomlarına eşlik edebilir. KOAH olgularında her yıl 1-4 arasında akut atak gelişir. Hafif şiddetteki akut atakların büyük bir çoğunluğu hastaneye yatış gerektirmeden evde tedavi edilebilmektedir. Ancak, orta ve ciddi atakların mutlaka hastanelerin Yoğun Bakım Üniteleri'nde tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.