Akciğer Sağlığı Merkezi

Akciğer Sağlığı Merkezi

KOAH'ta Bronkoskopik Balon Tedavisi (Broncho Muco Cleaner Balon)

Anestezi altında hastanın solunum yoluna entübasyon tüpünden bronkoskop ile girilerek 8 ile 3 mm’lik bronşlar öncelikli olmak üzere ulaşılabilen tüm bronşların iç tabakasını kaplayan hücre tabakasına KOAH Balonla (Broncho Muco Cleaner Balon) desquamasyon denilen kazıma işlemi uygulanmaktadır. Bu işlem için solunum yolunda bronşların çapına uygun olarak seçilen KOAH Balonlar (Broncho Muco Cleaner Balon) kullanılmaktadır.

Bu balonlar elektronik pompa yardımıyla ayarlanabilir basınç ve frekansla şişirilip indirilerek bronşların kalınlaşmış iç tabakasını kazımak suretiyle eski kalınlığına geri getirmektedir. Kazıyıcı özelliği bulunan bir örgüyle kaplanmış balon solunum yolunda balgam üretimine neden olan kalınlaşmış goblet hücre tabakasını köpüklü sıvı haline getirerek bronşun orijinal genişliğine ulaşmasını sağlar. Köpüklü balgam haline gelen goblet hücre tabakası bronkoskop kanalından aspire edilmek suretiyle dışarı atılır. Bu şekilde her iki akciğerde bronkoskop ile ulaşılabilen bütün bronşlar, KOAH Balonla (Broncho Muco Cleaner Balon) kazıma sonucunda, sigaranın neden olduğu kronik bronşit ve değişime uğramış bronş epiteli tabakasından kurtularak eski(sağlıklı bronş) genişliğine ulaşmış olur.

 

Koah'ta Bronkoskopik Valf Tedavisi

Valfler; Amfizemli hastalarda havayollarına yerleştirilen, içeriye hava girişini engelleyen, ancak o bölgedeki fazla havanın dışarıya çıkmasını sağlayan 4-10 mm. arasında küçük tıkaçlardır. Hava hapsinin fazla olduğu amfizemli bölgelere daha fazla hava girişini tıkayarak engellerler. Tek yönlü endobronşiyal valfler, nefes alımı sırasında hava girişini engelleyip, nefes verimi sırasında hava ve salgıların çıkışına izin verdiği için, valfin ilerisindeki genişlemiş ve aşırı havalanmış akciğer alanının hacmi zamanla azalır.

 

Koah'ta Bronkoskopik Coil Tedavisi

Sarmallar (coil) (tel) ; Amfizemli hastalarda daha önceden bilgisayarlı tomografi ile belirlenen amfizemli alanlara yerleştirilen, açıldığında düz olup, yerleştirildiğinde spiral şekil alan yumuşak tel gibi malzemelerdir. Sarmallar açıldığında akciğer dokusunun büzüşmesini sağlama yeteneğine sahip olacak şekilde tasarlanmış, küçük havayollarını açık tutarak ve fazla havanın dışarı çıkmasını sağlayarak akciğerin doğal esnekliğini korumaya yönelik, akciğer dokusu düzeyinde etkili olan aygıtlardır.

 
KOAH Bronkoskopik Balon Tedavisi hakkında detaylı bilgi ve randevu için 0530 955 08 80 no'lu telefonu arayabilirsiniz.

Microsite

www.koahtabronkoskopiktedavi.com

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.