Haberler

Ukrayna’da bir ilk, Odesa’ya gelen Türk doktorlar ‘online’ ameliyat gerçekleştirdi

09.11.2017

Türk doktorlardan Ukrayna’da  bir ilk.

Odesa şehri ile Türkiye arasındaki işbirliği ve yakın ilişkiler sadece İstanbul Park inşaatı ve ticari ilişkilerle sınırlı değil. Odesa Milli Tıp Üniversitesi ile Türkiye’nin önde gelen sağlık kuruluşlarından Kolan Hastaneleri’nin ortaklaşa hayata geçirdikleri proje, Ukrayna’da bir ilkin yaşanmasını sağladı.

Türkiye’den gelen alanlarında uzman dört doktor, Ukraynalı meslektaşları için bir ‘master class’ gerçekleştirdi. Dört Türk doktorun yaptıkları ameliyatlar aynı anda Ukraynalı doktorlar tarafından da izlendi.

Ameliyat sırasında Ukraynalı doktorların sorularını yanıtlayan Türk doktorlar, estetik cerrahi ve metabolik cerrahi alanlarında sekiz ameliyat gerçekleştirdiler.

İki ülkenin tıp alanındaki en büyük işbirliği faaliyetlerinden biri olarak değerlendirilen proje çerçevesinde, Kolan Hastanaleri’nden Jinekoloji uzmanı Prof. Dr. Kadir Savan, Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bora Koç, Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Doğan ile Türkiye’nin önde gelen estetik cerrahi uzmanlarından Dr. Süreyya Şeneldir Odesa’ya geldiler.

Türkiye Cumhuriyeti Odesa Başkonsolosu Cemil Ufuk Toğrul ile Odesa Milli Tıp Üniversitesi Rektörü V. M. Zaprojan ve Kolan Hastaneleri Sahibi Dr. Ahmet Kolan ve Kolan Hastaneleri Genel Müdürü Neslihan Kahraman’ın katıldığı ‘master class’, Ukraynalı doktorlar tarafından ilgi ile takip edildi.

Televizyon kanallarının da hazır bulunduğu, etkinlik ile ilgili olarak UkrTürk’e konuşan Kolan Hastaneleri Ukrayna Temsilcisi Tarık Karataş, desteklerinden ötürü Odesa Başkonsoloslu Cemil Ufuk Toğrul ve Odesa Milli Tıp Üniversitesi Rektörü V. M. Zaprojan’a teşekkür etti.

Türkiye sağlıkta sadece bölgenin değil, dünyanın parlayan yıldızı

Ukrayna’da ilk kez böyle bir projenin hayata geçirildiğinin altını çizen Tarık Karataş, Türk doktorlarının Ukrayna’da ‘master class’ gerçekleştirmelerinin, Türk tıbbının geldiği noktanın bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Kolan Hastaneleri olarak böyle bir projeyi başarı ile tamamlamış olmalarının haklı gururunu taşıdıklarını ifade eden Karataş, ‘ülkemiz sağlık hizmetlerinde ve kalitesinde dünyanın en iyi ülkeleri arasında bulunuyor. Doktorlarımızın tecrübelerini Ukraynalı meslektaşları ile paylaşmaları bizler için mutluluk verici’ dedi.

Türkiye’nin sağlık turizminde sadece bölgesinin değil, dünyanın parlayan yıldızı olduğunu ifade eden Tarık Karataş, her sene daha çok sayıda Ukraynalı hastanın tedavi için Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi.

Link : http://ukrturk.net/ukraynada-bir-ilk-odesaya-gelen-turk-doktorlar-online-ameliyat-gerceklestirdi/
Kaynak www.ukrturk.net

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; Proin vel ante a orci tempus eleifend ut.