Sağlıklı Yarınlarınızın Güvencesi

Saç Ekimi ve Mezoterapi Ünitesi

Saç Ekimi ve Mezoterapi Ünitesi

BU BİRİM AŞAĞIDAKİ HASTANELERDE VAR:

BU BÖLÜMDEKİ DOKTORLARIMIZ

Saç Ekimi Nedir ?

Diğer adıyla saç nakli sağlıklı ve güçlü saç köklerinin verici bölgeden genellikle başın arkasından alınarak incelmiş ya da tamamen açılmış bölgeye taşınması işlemidir. Çağdaş cerrahi teknolojileri sayesinde saç ekimi ile son derece doğal görünümler elde edilebilmektedir. Bu sayede saç kaybına bağlı kişide oluşabilecek psikolojik travmalar ve sosyal yaşamdan uzaklaşma saç nakli ile düzeltilerek bireyin kendini daha güçlü hissetmesi sağlanabilmektedir.

SAÇ SAĞLIĞINDA GÖRÜLEN PROBLEMLER VE TEDAVİLERİ:

Kadın Tipi Saç Dökülmesi:

Saç dökülmesi erken yaşlarda başlar ve usulca ilerlemeye devam eder. Saç kaybı düzenli olarak devam ettiği için ortalama 40 yaşlarında en son düzeye ulaşmış olur. Erkeklerden farklı olarak saçlı derinin genel haritasına yayılan incelme ve seyrekleşme olarak kendini belli eder.

Tam doğru teşhisin konulabilmesi için aile bireylerinin hikâyeleri soruşturulmalı, kullanılan ilaçlar ve hastalıklar araştırılmalıdır.

Bu tip dökülme saç köklerinin geneli zayıfladığı için saç nakline uygun olmayabilir. Fakat erkek tipi dökülme varsa saç nakline uygundur(bkz. erkek tipi saç dökülmesi ).

Tedavi:

  • Beslenme şekli ve kullanılan ilaçlar düzenlenir.
  • Kalıtsal sebepler incelenir.
  • Hormonal sebepler araştırılır.

Bu sebeplerden kaynaklı bir şema ortaya çıkarsa ilgili uzman doktorlara yönlendirilir.

Erkek  Tipi Saç Dökülmesi:

En sık görülen dökülme tipidir. Alından başlayıp tepe bölgesine kadar ilerler ve orada sınırlı kalır. Sebebi DHT  hormonunun saç üretimini engellemesidir. Bu hormonun donör alandaki saç kökleri üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Ömür boyu yaşamlarını sürdürebilirler. Bu yüzden erkek tipi saç dökülmesinin saç nakli ile tedavisi mümkündür.

PRP TERAPİSİ NEDİR?

PRP(Platelet Rich Plazma ) trombositten zengin plazma adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış şeklidir.

Saç dökülmesi durumlarında dökülmeyi engellemek zayıflamış ve cansızlaşmış saç köklerinin kalınlaşıp saç teli haline gelmesinde kullanılan bir yöntemdir. PRP Uygulaması erkek ve kadınlarda genetik sebepler ya da çevresel sebeplerden dolayı seyrekleşmiş fakat tamamen dökülmemiş saçlarda uygulanır. Ayrıca halk arasında saçkıran olarak bilinen  alopecia areata dediğimiz bölgesel saç dökülmesi hastalarında da uygulanır.

PRP NASIL UYGULANIR?

Uygulamaya gelen kişiden 20 cc kan alınır. Bu kan özel tüplere transfer edilir. Santrifüjde belirli aşamalarda çevrilerek trombositlere ayrıştırılır. Bu ayrıştırılan trombositler aktive edilerek seyrekleşmiş saçlı alana enjekte edilir.

PRP'NIN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

PRP kendi kanınızdan elde edildiği için işlem esnasında ya da sonrasında herhangi bir allerjik reasiyon ya da enfeksiyon riski yoktur.

SAÇ NAKLİ YÖNTEMLERİ

Saç Nakli Nedir?

Genetik olarak dökülmemek üzere kodlanmış olan ense bölgesindeki sağlıklı saç köklerinin saçsız alana taşınması işlemidir.

FUE Nedir?

FUE: foliculer unite extraction teriminin kısaltılmasıdır. Bu yöntemle nakledilecek olan saç kökleri steril şartlarda, özel üretilmiş uçlarla, tek tek toplanarak saçsız alana nakledilir. FUE 2004 yılında geliştirilmiş ve her geçen gün ilerleyerek günümüze kadar gelmiştir.

  • Neşter gerekmez.
  • Çok ince özel uçlarla çalışıldığı için iz bırakmaz.
  • Dikiş gerektirmez.
  • Ağrısız bir yöntemdir.

Doğal Saç Çizgisi

Saçlı derinin alınla bütünleştiği hat saç çizgisidir. Saç ekiminin doğal olması için bu hat üzerinde çok titiz ve stratejik çalışmak gerekir. Bu işlem teknik bilgiye sahip uzman kişilerce yapılabilir.

Kaş Nakli

Yapısal olarak seyrek olan ya da döküldüğü için seyrelen kaşların yerine yenisini getirecek ilaç tedavisi mümkün değildir.Kaş ekimi ile bu problemi çözmek mümkündür.

Kaş Nakli Nasıl Gerçekleştirilir?

Önce konsültasyon yapılarak kişinin istediği kaş şekline karar verilir ve ihtiyacı olan graft sayısı belirlenir.

Lokal anestezi uygulama işlemi yapılır. Sonra donör bölge dediğimiz saçlı derinin dökülmemek üzere kodlanmış ense kısmından saç kökleri toplanır. Kök toplama işlemi tamamlanınca uygun kanallar açılarak graftler yerleştirilir ve kaş nakli operasyonu tamamlanmış olur.

Sakal, Bıyık Ve Favori Nakli

Günümüz erkekleri dış görünüm açısından en az saç kadar sakal, bıyık ve favoriye de önem veriyor. Ancak bazen istenilen yoğunlukta olmayabiliyor. Biz de bu ihtiyaç doğrultusunda sakal, bıyık ve favori naklini gerçekleştiriyoruz. Saç kılı olan herkese sakal, bıyık ve favori nakli yapılabilir. İki kulak arasındaki ense bölgesi dediğimiz alandan saç kökleri alınarak operasyon gerçekleştirilir. Bıyık bölgesine ekilen saç telini çıplak gözle birbirinden ayırmak mümkün değildir.

22 yaşından itibaren yapılabilir.

Ekim günü kırmızı kabuklar oluşur ve cilt bir hafta on gün arasında iz kalmadan eski görüntüsüne kavuşur. Bıyık naklinden sonra tıpkı saçta da olduğu gibi ciddi bir ağrı olmaması beklenir.

SAÇ MEZOTERAPİSİ

Erkek ve kadınların saç dökülme problemlerini önlemede kullanılan bir tedavi şeklidir.

Dermatoloji uzmanı tarafından muayene edilerek uygulanmasına karar verilir. Saç köklerinin ihtiyaç duyduğu protein, vitamin, aminoasit gibi yapılardan oluşan özel ilaçlar; saçlı dokuya  ince uçlu, özel iğneler yardımı ile enjekte edilir.

Saçlı dokuya direkt uygulandığından etkisi hızlıdır. Pasif durumdaki sac köklerinin sağlıklı saç telleri üretmesine yardımcı olur.


ÖNCESİ VE SONRASI

Öncesi ve sonrası fotoğraflarını yayımlamak kanunen yasak ve cezası olduğu için sunamıyoruz. Randevu alarak hastanemize başvurabilirsiniz.

BÖLÜMLERİMİZ

ANLAŞMALI
KURUMLAR

BÖLÜMLERİMİZ

BÖLÜMLERİMİZ

Hastanelerimizdeki bölümlere buradan ulaşabilirsiniz.

Bölümler